Czy wiesz, że...?

• Objawy przerostu gruczołowego prostaty można podzielić na 3 okresy:
- Początkowy, w którym pojawia się częste oddawanie moczu nocą (kilka razy) i w ciągu dnia, przy całkowitym opróżnianiu pęcherza. Strumień moczu jest jednak cienki, a chory musi czekać zanim odda mocz.
- Drugi okres cechuje się nasileniem częstomoczu oraz pojawianiem się stanów zapalnych pęcherza. To ostatnie powoduje bolesność oddawania moczu.
- W trzecim okresie choroby mogą pojawić się wtórne zakażenia, kamica i niewydolność nerek. Może wzrosnąć też poziom mocznika we krwi i rozwija się typowy obraz mocznicy, która zagraża życiu.
• Udowodnioną przyczyną nadmiernego rozrostu stercza jest samoistna nadprodukcja przez organizm starszych mężczyzn - hormonu steroidowego, który w skrócie nazywa się DHT. Trzeba bowiem wiedzieć, że hormon DHT - sprawca przerostu prostaty powstaje w wyniku przemian biochemicznych ze skądinąd wszystkim znanej i źle kojarzącej się substancji - cholesterolu.
Cholesterol jest dostarczany z pokarmem, lub wytwarzany w wątrobie. Im więcej cholesterolu w pokarmie, tym mniej samodzielnie wytwarza go organizm i odwrotnie. Więcej o obniżaniu cholesterolu »
Komentarze
Prześlij komentarz