Fitosterole. Naturalna droga do zdrowej prostaty!

Fitosterole to związki chemiczne - pochodne steranu. W klasyfikacji chemicznej fitosterole należą do sterydów. Fitosterol to sterol pochodzenia roślinnego. Stosowany w medycynie jako substytut hormonalny.

Jak działają fitosterole na prostatę?


Substancja ta zmniejsza przerost prostaty i elastyczność jej ścian. Wiele fitosteroli imituje skutecznie ludzkie hormony przeciwzapalne - kortykosterydy i w ten sposób, dodatkowo, łagodzi objawy choroby. Fitosterole, z uwagi na podobieństwo struktury, usadawiają się w gruczole krokowym na miejscach zarezerwowanych dla DHT, w tzw. receptorach. Tym samym blokują napływ DHT, a same będąc pozbawione aktywności hormonalnej, nie szkodzą prostacie.

Fitosterole dzięki swym własnościom zdolne są wyeliminować zabójcę prostaty. Bliźniacze podobieństwo roślinnych fitosteroli do ludzkich hormonów sprawia, że substancje te, w organizmach żywych, mogą nawzajem siebie naśladować i zastępować. Fitosterole naśladując działanie ludzkich hormonów sugerują organizmowi, że wyprodukował ich zbyt wiele. Zatrzymuje to wytwarzanie ludzkiego hormonu, jak też surowców do jego produkcji. Trzeba bowiem wiedzieć, że DHT - zabójca prostaty powstaje w wyniku przemian biochemicznych ze skądinąd wszystkim znanej i źle kojarzącej się substancji - cholesterolu.

Cholesterol jest dostarczany z pokarmem, lub wytwarzany jest w wątrobie. Im więcej cholesterolu w pokarmie, tym mniej samodzielnie wytwarza go organizm i odwrotnie.

Fitosterole obdarzone są tą uniwersalną cechą, że ograniczają wchłanianie cholesterolu pokarmowego w przewodzie pokarmowym, jak również zmniejszają jego wytwarzanie przez wątrobę i nasilają wydalanie.

Przypuszcza się, że te hormony roślinne imitują ludzki odpowiednik - symulując jego duży nadmiar w organizmie. Oszukany organizm blokuje mechanizmy wchłaniania surowca do produkcji hormonu - cholesterolu - z pokarmu oraz z kwasów żółciowych (w wątrobie), z których jest zwykle odzyskiwany. Oszukane są też enzymy produkujące cholesterol z tłuszczu krążącego we krwi, którym, w obecności fitosteroli, wydaje się, że naprodukowały wystarczającą ilość tej substancji, a więc zaprzestają pracować. Roślinne fitosterole przyjęte w odpowiedniej ilości powodują u wielu osób spadek poziomu cholesterolu, a to z kolei skutkuje obniżeniem poziomu sprawcy przerostu prostaty - DHT!

To jednak nie koniec, a jedynie pierwszy etap dobroczynnych oddziaływań fitosteroli. Sprawca rozrostu prostaty - DHT nie powstaje bezpośrednio z cholesterolu, ale poprzez związki pośrednie, z których najważniejszym jest znany męski hormon - testosteron. Fitosterole ograniczają wytwarzanie testosteronu.

Pewien enzym przekształca testosteron w hormon DHT. Niektóre fitosterole są tak podobne do testosteronu, że enzym myli się i zamiast przekształcać ten ludzki hormon, bierze się za obróbkę roślinnych fitosteroli, zamieniając je w bezużyteczne podróbki testosteronu, które nie szkodzą prostacie.

Komentarze

Najpopularniejsze wpisy na Zdrowa-Prostata.blogspot.com

Himplasia. Leczenie prostaty i powrót do pełnej erekcji

Eliksir z granatów Dr Jacoba (wyciąg, esencja, koncentrat)

Suplementacje synergiczne w leczeniu chorób prostaty

Publikacje na temat prostaty warte lekturyDOŁĄCZ DO NAS ↓