Fakty & Liczby

Z badań epidemiologicznych, przeprowadzonych kilka lat temu, wynika, że na dolegliwości dolnych dróg moczowych, głównie w następstwie łagodnego rozrostu stercza, cierpi ponad dwa miliony Polaków. Świadczy to o skali problemu, jaki stanowi BPH (Benign Prostatic Hyperplasia - Łagodny rozrost gruczołu krokowego) » Więcej »

Przerost prostaty męską epidemią


Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty, zwanej też stercz lub gruczoł krokowy - tzw. gruczolak - stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków! Rozrost gruczolaka powoduje zawężenie cewki moczowej - rurkowatego przewodu, którym wydalany jest mocz z pęcherza moczowego. Powoduje to wiele różnych objawów, które w większości wiążą się w jakiś sposób z oddawaniem moczu.

Choć za grupę ryzyka uważa się dojrzałych mężczyzn, czyli tych, którzy przekroczyli 45 rok życia, to powiększenie prostaty zdarza się nawet u 30-latków. Zwykle jest ono skutkiem nie leczonych stanów zapalnych. Te zaś powstają wskutek infekcji, szoków termicznych, przeziębień.

Dr Andrzej Pająk z Uniwersytetu Jagiellońskiego przebadał 863 mężczyzn w wieku 50-79 lat z trzech podkrakowskich gmin. 24,2% przyznało się, że korzysta bardzo często z toalety w ciągu dnia, a blisko 57% wstaje w nocy, by się wysiusiać. Tymczasem zaledwie jedna trzecia badanych mężczyzn - dokładnie 37,3% - zgodziła się, że o tych dolegliwościach powinno się powiedzieć lekarzowi. Reszta się boi, wstydzi albo bagatelizuje problem.

Erekcja a prostata


Prostata stanowi część męskiego układu płciowego, który produkuje substancje będące składnikiem nasienia. To właśnie dzięki nim plemniki mogą przetrwać - nawet trzy dni - poza ciałem mężczyzny. Z wiekiem prostata ma tendencję do przerostu.

Łagodny przerost stercza (powiększenie prostaty) oraz zaburzenia erekcji to schorzenia bardzo często występujące równocześnie. Szacuje się, że około 189 milionów mężczyzn na całym świecie cierpi na zaburzenia erekcji. W Stanach Zjednoczonych aż 60% mężczyzn po 60 roku życia ma przerost stercza. Łagodny przerost gruczołu krokowego nie jest bowiem jednolitą jednostką chorobową, ale raczej zespołem różnie nasilonych objawów i dolegliwości, które tworzą bardzo różnorodny obraz choroby.

W przypadku występowania zaburzeń erekcji powodowanych łagodnym przerostem prostaty, analiza danych z 11 badań wskazuje, że 82% mężczyzn z takimi dolegliwościami odnotowało poprawę erekcji w wyniku leczenia lekiem z grupy selektywnych inhibitorów fosfodiesterazy. Ponadto niemal połowa mężczyzn uwzględnionych w analizie oceniła, że pod koniec terapii uzyskała erekcję, którą można ocenić jako normalną.

Oznacza to, że problemy z prostatą nie wykluczają satysfakcjonującego życia intymnego. Jednak, aby rozpocząć leczenie zarówno przerostu prostaty, jak i zaburzeń erekcji konieczna jest wizyta u lekarza - urologa. Niestety ogromna większość mężczyzn unika wizyty u lekarza nawet wtedy, gdy powiększenie prostaty daje o sobie wyraźnie znać. W skutek zmian chorobowych gruczoł krokowy się powiększa, uciska na cewkę moczową i utrudnia wykonanie czynności tak podstawowej jak oddawanie moczu, a co najgorsze zaburza erekcję. Pożycie seksualne przestaje być satysfakcjonujące.

Komentarze

Najpopularniejsze wpisy na Zdrowa-Prostata.blogspot.com

Himplasia. Leczenie prostaty i powrót do pełnej erekcji

Eliksir z granatów Dr Jacoba (wyciąg, esencja, koncentrat)

Suplementacje synergiczne w leczeniu chorób prostaty

Publikacje na temat prostaty warte lekturyDOŁĄCZ DO NAS ↓